Mycie twarzy podstawą pielęgnacji, sprawdź czy dobrze je robisz?

Dodano:2021-10-26
Kategorie:Porady

Witaj,

na pewno wiesz, że demakijaż i mycie twarzy to podstawa pielęgnacji.
Ale czy na pewno dobrze je robisz?


Od kilku lat prowadzę drogerię stacjonarną w centrum Warszawy, spotykam się osobiście z wieloma osobami i powiem szczerze, że średnio raz w tygodniu tłumaczę dlaczego, jak i czym powinno się myć twarz.

Pewnie dla większości z Was będzie to oczywiste, ale może komuś przyda się garstka informacji.

Na początku czym jest demakijaż, a czym mycie?

W skrócie:
Demakijaż to usunięcie kosmetyków kolorowych z naszej twarzy.
Mycie to usunięcie resztek kremu, sebum nagromadzonego w ciągu dnia lub nocy, zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska zewnętrznego itp.

Dlaczego o tym wspominam? Dlatego, że osoby, które się nie malują często mają przekonanie, że sama woda wystarczy. Otóż nie. Zanieczyszczenia, które zbierają się na cerze, w połączeniu z kremem, czy naszym sebum, nie zejdą samą wodą. Dotyczy to zarówno wieczornego mycia, jak i porannego.

O ile wieczorne oczyszczanie twarzy jest w większości robione, to o porannym już zapominamy, przecież tylko spaliśmy. Hmmm, a czy zmieniasz poszewkę z poduszki codziennie, czy kosmetyki, które nałożyłaś/łeś na noc nie połączył się z sebum i potem? Teraz sama/sam sobie odpowiedz czy sama woda wystarczy?

Pierwsza kwestia wyjaśniona.

Teraz rozprawię się z pytaniem jak myć twarz? Odpowiedź  jest banalna – długo i dokładnie.

Osobiście jestem fanką mycia twarzy dłońmi, uważam, że waciki czy akcesoria do mycia twarzy tylko niepotrzebnie ją podrażniają i nadmiernie złuszczają zrogowaciały naskórek, co może prowadzić do nadwrażliwości cery.

Kolejne pytanie, na które postaram się wyczerpująco odpowiedzieć to: jakim kosmetykiem myć twarz?

Na rynku kosmetycznym jest wiele preparatów do mycia i demakijażu twarzy, a który będzie najlepszy dla Ciebie….. tego nie wiem, ale postaram się przybliżyć Ci rodzaje tych produktów, żeby łatwiej było podjąć decyzję.


Płyny micelarne

Płyny micelarne (Klik)
– świetnie sprawdzają się do demakijażu oczu, są dla nich delikatne, dobrze zmywają tusz do rzęs, możesz ich używać również do demakijażu całej twarzy, jednak jest jedna bardzo ważna kwestia, o której nie piszą producenci, mianowicie płyn micelarny należy spłukać wodą.

Jeżeli ciekawi Cię dlaczego? Już odpowiadam. Wyobraź sobie, że właśnie zmywasz twarz płynem micelarnym, oczywiście wykorzystując waciki, część miceli zostanie na waciku wraz z Twoim makijażem, a część przyklei się do skóry, jeżeli nie wierzysz zrób test – umyj twarz płynem micelarnym i pozostaw do wyschnięcia   bez spłukania. Dotknij twarzy i sprawdź jak się lepi.


Płyn micelarny 1

Płyny micelarne
mogą być stosowane przy każdym rodzaju cery,
nie polecam ich tylko osobom o wrażliwych, naczynkowych cerach, nie ze względu na działanie, tylko na konieczność tarcia skóry wacikami, których przy w/w cerach starałabym się unikać.


Olejki (klik)– tu wyróżniamy dwie metody i dwa rodzaje produktów:


Oleje bez emulgatora

- olejki bez emulgatorów
– są to mieszanki naturalnych olejów, taką mieszankę możemy zrobić sami, pamiętajmy jednak, że oleje trzeba dostosować do rodzaju cery.

Olejki bez emulgatora wymagają od nas więcej „roboty” nakładamy je na suchą skórę i masujemy rozpuszczając zanieczyszczenia, ta metoda wymaga zastosowania podwójnego oczyszczania czyli po masażu olejkiem musimy domyć twarz żelem, bądź pianką, ponieważ olej nie zejdzie samą wodą.

Druga metoda z wykorzystaniem olejków bez emulgatora to metoda tzw: Oil Cleansing Method czyli OCM.

OCM to metoda, do której potrzeba więcej czasu i chęci oraz niezbędna do niej jest ściereczka – najlepiej sprawdza się muślinowa (Klik)
Metoda OCM jest czasochłonna, ale przynosi super efekt oczyszczonej cery.

Jak wykonać oczyszczanie metodą OCM ?
Zwilż skórę wodą bądź hydrolatem, na zwilżoną twarz nałóż wybrany olejek i rozmasuj żeby rozpuścić zanieczyszczenia. Czystą ściereczkę namocz ciepłą (nie gorącą) wodą, połóż na twarz, gdy wystygnie ponownie namocz ciepłą wodą i przyłóż do twarzy, powtórz 3-4 razy na koniec ściągnij resztki oleju ściereczką i przepłucz buzię chłodną wodą – w celu zamknięcia porów skórnych.

Metoda ta jest dobra dla każdego rodzaju cery z wyłączeniem cery naczynkowej, ze względu na rozgrzewanie skóry.


Olejki z emulgatorem

- olejki z emulgatorem (Klik)
(moja ulubiona metoda oczyszczania twarzy)
Oczyszczanie tymi olejami jest dużo szybsze niż poprzednimi. Dzięki zawartości emulgatora, olejek pod wpływem wody zmienia się w emulsję i do „czysta” spłukuje się wodą. Nakładamy olejek na suchą, „brudną” twarz, chwilę masujemy rozpuszczając zanieczyszczenia, po czym spłukujemy dokładnie wodą.
Oczyszczanie tymi produktami polecam przy każdej cerze.

Do cery dojrzałej, wrażliwej, naczynkowej, suchej szczególnie sprawdzą się olejki:


Do cer tłustych, mieszanych, problematycznych:

Olejki z emulgatorem 1

Przy stosowaniu olejów z emulgatorem nie jest wymagane dwuetapowe oczyszczanie, wyjątek stanowią cery mocno zanieczyszczone, bądź stosowanie mocnego makijażu w tych przypadkach zalecane jest użycie w drugim etapie oczyszczania - żelu lub pianki.

Pasty myjace

Pasty myjące
(klik)
stosowanie tak jak w przypadku olejków, pasty mają bardziej „zwartą” konsystencję podczas nakładania, ale pod wpływem ciepła skóry zamieniają się w olejki. Polecam je do każdego rodzaju cery, a szczególnie do cer mieszanych. Są super alternatywą do olejków podczas podróży (mniejsze ryzyko rozlania)


Emulsje, mleczka, balsamy (klik) to kolejna grupa produktów do mycia i demakijażu świetnie sprawdzają się do demakijażu i oczyszczania cer suchych, dojrzałych, naczynkowych, wrażliwych. Można je stosować „na wacik” lub rozcierając dłońmi.


Pianki myjące (klik)
– tutaj też muszę podzielić je na dwie kategorie:

Pianki myjące

Pianki „płynne”
– nazwa na potrzeby tego wpisu – są to pianki w formie płynnej, w specjalnym opakowaniu z atomizerem spieniającym płyn – będą idealne do każdego rodzaju cery, w szczególności  dla osób, które lubią myć twarz żelami, ale mają cerę  wrażliwą i żel może być zbyt agresywny.


Koreańskie pianki myjące 1


Pianki „koreańskie” – nazwa na potrzeby tego wpisu – to pianki w tubie, w formie żelu, stosuje się je w bardzo małych ilościach, wystarczy „ziarnko grochu”, które spieniamy w dłoniach i tak powstałą pianką myjemy twarz. Będą idealne do cer zanieczyszczonych, trądzikowych, tłustych i mieszanych, bardzo dobrze oczyszczają .

żele myjące 2


Żele (klik)
- najbardziej popularne produkty do mycia twarzy, w większości żeli znajdziemy mocniejsze substancje myjące niż w pozostałych produktach do mycia dlatego bardzo dobrze sprawdzają się przy cerach tłustych, zanieczyszczonych, problematycznych, mieszanych, odradzała bym stosowanie ich gdy masz cerę suchą, wrażliwą, naczyniową – mogą być zbyt agresywne.


Mam nadzieję, że chociaż trochę udało mi się przybliżyć rodzaje produktów i ułatwić Ci wybór.

Jeżeli masz jeszcze wątpliwości pisz śmiało tutaj kontakt@novaya.eu
lub przyjdź do Novaya ul. Szpitalna 5 w centrum Warszawy.

Pozdrawiam Kasia.


#mycietwarzy #czymmyctwarz #czymnajlepiejmyctwarz #wjakisposóbmyćtwarz #kiedymyćtwarz #jakmyćtwarzolejem #jakmyćtwarz #ocm #mycietwarzyocm #mycietwarzyolejem #bezsls #
mycietwarzybezsls #mycietwarzybezdetergentow #mycietwarzyczym #mycietwarzyceranaczynkowa #mycietwarzyceratrądzikowa #mycietwarzyceramieszana #myciedwuetapowetwarzy #mycietwarzyemulsja #mycietwarzyilerazydziennie #mycietwarzysamąwodą